Aktualności

Będzie książka i płyta o naszych tradycjach muzycznych       

       Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury już niebawem na terenie naszej gminy oraz dwóch gmin ościennych: Sułów i Szczebrzeszyn rozpoczną się badania terenowe i archiwalne dotyczące instrumentalnych oraz śpiewaczych tradycji muzycznych. Ich efektem będzie wydanie leksykonu książkowego oraz płyty CD prezentujących miejscowy repertuar muzyczny oraz ukazujących jego przemiany na przełomie XX i XXI wieku. Punktem wyjścia i przyczynkiem do badań jest przypadający w tym roku Jubileusz 30 -lecia działalności zespołu ludowego Zaburzanki.

Projekt realizowany jest przez Gminne Centrum Kultury w Radecznicy w ramach programu Kultura-Interwencje. Dotację na zabezpieczenie wkładu własnego przyznał instytucji samorząd Gminy Radecznica. Wparcia finansowego oraz merytorycznego udzielili także partnerzy zadania: Gminna Biblioteka Publiczna w Radecznicy, Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksy Poździk w Sułowie, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczebrzeszynie. Towarzystwo dla Natury i Człowieka z Lublina oraz Wydawnictwo „In Crudo”.

Obecnie na terenie tzw. Roztocza Szczebrzeszyńskiego istnieje wiele zespołów ludowych, które w dużej mierze opierają swój repertuar na popularnych utworach głównie biesiadnych, dlatego tak ważne jest ożywienie zainteresowania muzyką tradycyjną oraz zachowanie jej naturalnego piękna. Trzeba to uczynić dla zachowania własnej tożsamości oraz poszanowania historii i kultury środowiska, z którego pochodzimy. Dynamika zmian zachodzących w społeczeństwie oraz zacierająca różnice kulturowe globalizacja, nakładają na nas obowiązek zachowania cennych dokonań przeszłości - także tych muzycznych. Zadanie, którego podjęło się Gminne Centrum Kultury w Radecznicy jest jednak bardzo pracochłonne. Wymaga wielu badań terenowych, m.in. rozmów z mieszkańcami gmin biorących udział w projekcie. Zwracamy się więc do społeczności trzech gmin biorących udział w projekcie o udzielenie wszelkiej pomocy osobom, które będą prowadziły badania. Piszemy o tym gdyż ludzie z reguły są nieufni wobec nachodzących ich ankieterów. I słusznie, ale w tym wypadku ta ogromna praca będzie wykonana dla naszego dobra i w naszym interesie, o czym na pewno przekonamy się gdy planowane publikacje, (książka i płyta), zawierające unikalne i nieznane materiały archiwalne, oraz prezentacje wybitnych artystów, będą już gotowe. Zaś nagrodą za nasze starania będzie koncert podsumowujący projekt powiązany z jubileuszem zespołu „Zaburzanki”.

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2017

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
 1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.
 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
 3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator strony {adres twojej witryny}.
 4. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
  • dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;
  • tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
  • utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;
 5. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne”  (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika
 6. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies:
  • „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu;
  • pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu;
  • „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu;
  • „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
 7. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).
 8. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.
 9. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.
 10. Więcej informacji na temat plików cookies dostępnych jest w sekcji „Pomoc” w menu przeglądarki internetowej.