Aktualności

         W kulturach ludowych całej Europy koń miał wyjątkową pozycję. Był symbolem dobrych plonów oraz powodzenia w handlu. W Polsce konie hodowali chłopi, szlachta i magnaci. Jeszcze przed paroma stuleciami zaprzęgane do pługa, bron, kieratu, sań pomagały w pracach polowych oraz transporcie. Z czasem zostały zastąpione przez pojazdy mechaniczne.

        Miniona niedziela było doskonałą okazją do spotkania miłośników tych zwierząt. 18 września w miejscowości Gorajec-Stara Wieś już po raz XII odbył się Zlot Zaprzęgów Konnych, który rozpoczął się od koncertu Orkiestry Dętej Zaburze. Były: pokazy zaprzęgów, jazda w siodle i przejazdy bryczką. Zlot został zorganizowany przy współpracy: Stowarzyszenia Wzgórza Roztocza, Starostwa Powiatowego w Zamościu, Gminy Radecznica, Gminnego Centrum Kultury w Radecznicy oraz Lubelskiego Związku Hodowców Koni. 

Podczas Zlotu został przeprowadzony konkurs zręczności powożenia w którym udział wzięło 11 zaprzęgów. Przed zawodnikami postawiono nie lada wyzwanie. Uczestnicy mieli za zadanie pokonanie w możliwie jak najkrótszym czasie wyznaczonej trasy, tak aby nie naruszyć ustawionych na torze przeszkód. Jury oceniało czas oraz styl jazdy. Pierwsze miejsce z czasem 1:26 s. zajął Pan Krzysztof Marzec, który pokonał slalom bezbłędnie, drugie miejsce zajął powożący kucami Pan Mirosław Rudy, na trzecim miejscu na podium stanął Pan Jerzy Tutka.  Publiczność gromkimi brawami nagrodziła pokaz musztry w wykonaniu Kawalerii Kowalów z Borowa nad Wisłą im. 24 Pułku Ułanów z Kraśnika oraz pokaz lanca-szabla w której uczestniczył również 7 Pułk Ułanów Lubelskich. Podczas imprezy nie mogło zabraknąć konkursu na najpiękniejszy zaprzęg. Komisja w skład której wchodziły osoby z publiczności wyłoniła miejsca na podium: I miejsce - zaprzęg Pana Bolesława Kurka, II miejsce - zaprzęg Pana Mirosława Rudy, III miejsce – zaprzęg Pana Sebastiana Bartonia. Fundatorem nagrody pieniężnej dla zwycięzcy był Przewodniczący Rady Powiatu Pan Jan Słomiany. Zwycięzcom konkursów wręczono puchary, a wszystkim  uczestnikom za udział w Zlocie wręczono nagrody. Konferansjerem  potyczek konnych organizowanych podczas Zlotu był dr hab. Ryszard Kolstrung prof. nadzw. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.  Publiczność z zainteresowaniem obejrzała  pokaz Lubelskiej Grupy Kaskaderów Konnych „SPAW”, a także inscenizację przebiegu potyczki polsko-bolszewickiej wykonaną przez Kawalerię Kowalów, 7 Pułk Ułanów Lubelskich oraz Stajnię Emocja z Gorajca-Zagroble. W podziękowaniu za pomoc w corocznej organizacji Zlotu Stowarzyszenie Wzgórza Roztocza przyznało puchary dla Wójta Gminy Radecznica oraz Starosty Zamojskiego.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
 1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.
 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
 3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator strony {adres twojej witryny}.
 4. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
  • dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;
  • tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
  • utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;
 5. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne”  (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika
 6. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies:
  • „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu;
  • pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu;
  • „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu;
  • „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
 7. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).
 8. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.
 9. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.
 10. Więcej informacji na temat plików cookies dostępnych jest w sekcji „Pomoc” w menu przeglądarki internetowej.